BIOGRAPHY

Türkçe özgeçmiş için sayfanın altına ininiz.

EGE MALTEPE

Ege Maltepe is an actor, writer, director and educator from Istanbul, currently residing in New York City. Her work includes; “Variations After Joe” (2009, Cave Arts Space), “TEA for 3, A Trilogy on the multicultural face of New York” (2012, LPAC), “TITS by Prof G” (2013, Wired Arts Fest), Women of New York (2016, 4thU Artivists), and Classical for All projects; “Drama in Beethoven”, “Talking to Schubert”, “Genius #CHOPIN” and “Two Faces/ Phases of Schumann”.

Ege Maltepe’s acting credits include “Hermia” in “A Midsummer Night’s Dream” by W. Shakespeare, and “Marta” (lead) in “Misunderstanding” by Albert Camus with Bilkent Theatre, “Leslie” (lead) in “The Letter” by Somerset Maugham and “Arsinoe” in “The Hip Hop Misantrophe” with Hudson Guild Theatre Company.

As an “artivist” Ege Maltepe directed 4thU Artivists’s (formerly 4thU V-Day) production of “The Vagina Monologues” three times with different women ensembles. In 2014, she curated and directed “Women’s Voices”. The company premiered Maltepe’s play “Women of New York” in 2016. With the theater productions , artivist theater group has raised over $90.000 for different nonprofit organizations supporting women & girls.

Ege Maltepe is a graduate of The New Actors Workshops/Antioch McGregor‘s Master of Arts program where she worked with legendary directors and teachers; Mike Nichols and George Morrison. After a monologue she performed in school, Mike Nichols commented on her acting as “Excellent!” . Viola Spolin’s son, Paul Sills was one of the founders of the school. She came to New York on a Fulbright Scholarship after finishing her Bachelor of Arts in Bilkent University’s Acting Department.

Right after graduating from The New Actors Workshop, she became an assistant teacher for Movement Improvisation Classes and was the stage manager for the Story Theatre Production directed by Viola Spolin’s daughter in law and the editor of Spolin books Carol B. Sills. Maltepe is working on spreading Spolin Improvisation Method in Turkey, under the roof of SPOLIN-IST, an organization she founded in 2009. As an educator she was invited to various schools and festivals throughout Turkey including Istanbul Theater Festival and Trabzon International Theater Festival. SPOLIN-IST is offering workshops in Turkey and New York.

Maltepe is also the co-founder of “Classical For All” with her husband pianist/composer Emir Gamsizoglu. Together they created various interdisciplinary projects to engage audiences of all ages and backgrounds with classical music. According to New York Press they’re “Striking a chord with the younger generation”.

Maltepe is currently working as a writer/producer and actor in three different independent film projects: “Transformism” (feature),  Greatest Classic (feature)and “Chekhov in New York” (webseries). She is also producing classical music films and Chatty Pianist concerts by Emir Gamsizoglu.

Türkçe ↓

Oyuncu, oyun yazarı, yönetmen ve eğitmen Ege Maltepe İstanbul’da doğdu.

Tiyatro sanatçısı ve yazar olarak New York’da sahnelenen oyun ve projeleri Tea for 3 (2012), TITS (2013), Women of New York (2016) isimli oyunları, piyanist/besteci Emir Gamsızoğlu ile ortak Herkese Klasik projeleri Drama in Beethoven (2011) Talking to Schubert (2014), Genius #Chopin (2016), ve Variations After Joe (2009) isimli doğaçlama yoluyla yaratılmış oyunu ile tanınır.

Oyuncu olarak Bilkent Tiyatrosu‘nda W. Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununda Hermia, Albert Camus’nün Yanlışlık oyununda Marta, Nazım Hikmet’in Herşeye Rağmen oyununda Leman karakterleri, New York Hudson Guild Theater‘da Somerset Maugham’ın The Letter (Mektup) isimli oyununda Leslie, The Hip Hop Misanthrope oyununda Arsinoe, ve LaGuardia Performing Arts Center‘da Privatopia oyunlarındaki rolleriyle tanınır.

Bir ‘artivist’ olarak Maltepe New York’taki kadın hareketi 4thU Artivists (Eski ismiyle 4thU V-Day) in yöneticilerindendir. 2010 yılından bu yana Eve Ensler’in Vajina Monologları oyununu farklı kadın gruplarıyla sahnelemiş, 2014’de Women’s Voices (Kadınların Sesleri) isimli gösterinin yönetmen ve küratörlüğünü üstlenmiştir. 2016’da ekip Ege Maltepe’nin yazıp yönettiği Women of New York (New York’un Kadınları) isimli oyunu ilk kez sahneye koymuştur. Grup yarattığı ve organize ettiği gösterilerin gelirlerini New York içi ve global olarak kadına şiddete karşı savaşan kurumlara bağışlayarak 100 bin dolara yakın bağışta bulunmuştur.

Ege Maltepe Fransızca eğitim gördüğü Burak Bora Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümüne girdi. Bir yıllık eğitimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ile çalıştı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oyunculuk Bölümü’ne tam burslu olarak kabul edilince Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimini bırakarak Oyunculuk Bölümüne kaydını yaptırdı. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’da Yüksek Lisans eğitimi için Fulbright bursu kazandı. Üç efsanevi yönetmen ve hoca; Mike Nichols, George Morrison ve Paul Sills’in 1988’de New York’ta kurduğu oyunculuk okulu The New Actors Workshop’a kabul edildi.

İki yıl boyunca George Morrison ile Metod Oyunculuk, Kathy Hendrickson ile Spolin Doğaçlaması derslerinin yanı sıra, Feldenkrais, Alexander Tekniği, Ses ve Konuşma, Duyu Belleği, Hareket Doğaçlaması, Oyunculuk Tekniği, Viewpoints, Laban Hareket Analizi gibi derslerle oyunculuk ve performans üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Üç yıl boyunca Oscar ödüllü yönetmen Mike Nichols’un masterclasslarına katılan Maltepe’nin oynadığı bir monoloğun ardından Nichols Maltepe’nin performansını ‘’Mükemmel!’’ diyerek özetledi.

Mike Nichols ile çalışmalarının yanı sıra Kevin Kline ile ‘Shakespeare Üzerine’, Stanley Tucci ile ‘Sahne Tekniği’, Edward Albee ile masterclasslara katılan Maltepe, 2009 yılında kendi yazıp yönettiği Variations After Joe isimli doğaçlama merkezli oyun projesiyle mezun olarak yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2010 yılı boyunca The New Actors Workshop’da Hareket Doğaçlaması derslerinin asistanlığını yapan Maltepe, aynı yıl Spolin kitaplarının editörü ve Viola Spolin’in gelini, yönetmen Carol Sills’in asistanlığını yaptı. Spolin Doğaçlama Oyunculuk Tekniği’ni Türkiye’ye taşımak amacıyla 2009’da SPOLIN-IST’i kuran Maltepe, eğitmen olarak kendi yürüttüğü atölye çalışmalarının yanı sıra birçok okul ve Istanbul Tiyatro Festivali de dahil olmak üzere birçok festivale davet edildi. Maltepe’nin yürüttüğü Spolin Atölyeleri oyuncu, yönetmen, yazar dahil yaratıcılığını geliştirmek isteyen herkese açık. New York’un önde gelen koçluk şirketlerinden Martha Gelnaw Consulting ‘Presence-Impact’ ile yürüttüğü doğaçlama merkezli yönetici koçluğu eğitimlerinin yanı sıra Jersey City Children’s Theater’da da eğitmenlik yapan Maltepe, Spolin Doğaçlaması eğitimlerine hem Türkiye hem de Amerika’da sürdürüyor.

2013’de ilk live-stream performans festivali WiredArts Fest’te prömiyerini yaptığı TITS (Memeler) isimli oyunundaki Prof G (Doç. Bade Gediklioğlu), Tea for 3 isimli oyunundaki Selma gibi yarattığı Türk karakterlerle New York seyircisinin ilgisini çeken Maltepe şu sıralar üç ayrı bağımsız film projesinde yazar, oyuncu ve yapımcı olarak çalışıyor: Çehov New York’ta (Web serisi), Transformism (Uzun metraj) ve Greatest Classic (Uzun metraj). Maltepe aynı zamanda Emir Gamsızoğlu’nun Geveze Piyanist konserleri ve klasik müzik filmlerinin prodüktörlüğünü yapmakta.